Desks and Tables
Filtered Search Results
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Plastic Laminate Top: 36 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments |
| Top Style | 1.25 in. Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 36 in. |
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and Plastic Laminate Top
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Top Style | Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Grade school science tables or lecture areas |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and Plastic Laminate Top: Leg Brace and Electrical Option
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Includes | Leg Brace, UL-rated Electrical |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Grade school science tables or lecture areas |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Two-Station Cabinet Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed for use at sitting height.
Diversified Spaces™ 12-Station Service Center with Sink
Science Education
A science education product.
A science education product.
Double-faced table that provides a fully equipped science center for 12 students. Diversified Spaces™™ 12-Station Service Center has a solid epoxy resin sink along with cold water faucets for every two students.
| Plug Type | 6 GFI protected AC duplex receptacles |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | Oak |
| Material | Oak with Oak Veneer, Solid Epoxy |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Casters | No |
| Voltage | 110 V |
| Total Positions | 12 |
| No. of Doors | 6 |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Chemical Resistant, Earth-friendly UV |
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and Solid Phenolic Top: Leg Brace and Stretcher Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
| Includes | Leg Brace and Stretcher |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Solid Phenolic |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | High school and above and with low temperature use |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Four-Station Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed for use at sitting height.
Diversified Spaces™ 8-Station Service Center, Single Faced
Science Education
A science education product.
A science education product.
Single-faced table that provides a fully equipped science center for eight students. Diversified Spaces™™ 8-Station Service Center contains a solid epoxy resin sink with cold water faucets for every two students.
| Plug Type | 4 GFI protected AC duplex receptacles |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | Oak |
| Material | Oak, Hardwood and Oak Veneer |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Casters | No |
| Voltage | 110 V |
| Total Positions | 8 |
| No. of Doors | 4 |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Chemical Resistant, Earth-friendly UV |
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and Solid Phenolic Top: Electrical Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
| Includes | Electrical Cutout, Box, Duplex Receptacle, and Cover Plate Only |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Solid Phenolic |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | High school and above and with low temperature use |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Plastic Laminate Top: Electrical Option: 34 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Solid Phenolic Top: Electrical Option: 34 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and Plastic Laminate Top: Electrical Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Includes | Electrical Cutout, Box, Duplex Receptacle, and Cover Plate Only |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Grade school science tables or lecture areas |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Wall Service Bench
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers storage and services all in one unit.
| Height (Metric) | 91.4 cm |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 24 in. |
| Length (Metric) | 274.3 cm |
| Product Type | Bench |
| Depth (Metric) | 60.9 cm |
| Color | Oak, Black |
| Length (English) | 108 in. |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | MAS Certified Green |
| Dimensions (D x W x H) | Sink: 38.1 x 45.7 x 27.9 cm |
| Height (English) | 36 in. |
Diversified Spaces™ Steel Workbench
Science Education
A science education product.
A science education product.
Constructed from heavy gauge steel members that can be combined in several ways.
| Top Style | 1.75 in. maple |
|---|---|
| Product Type | Workbench |
| Frame Material | Heavy-gauge Steel |
| Shelf Type | 3/4-deep Lower Shelf |
Diversified Spaces™ 4-Station Service Center, Single Faced
Science Education
A science education product.
A science education product.
Single faced table that provides a fully equipped science center for four students. Diversified Spaces™™ 4-Station Service Center is constructed of solid oak, oak and hardwood veneers.
| Plug Type | 2 GFI protected AC duplex receptacles |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | Oak |
| Material | Oak, Hardwood and Oak Veneer |
| Dimensions (D x W x H) | 30 x 132 x 36 in. |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Casters | No |
| Voltage | 110 V |
| Total Positions | 4 |
| No. of Doors | 2 |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |